VM
26/11 2022 08:14Timber tager skylden for Ecuador-scoring: Noget lort
Jurrien Timber påtager sig skylden for Ecuadors mål, da Holland fredag måtte nøjes med 1-1. Forsvareren mistede bolden, og det var et lorteøjeblik, siger han.
Jurrien Timber påtager sig skylden for Ecuadors mål, da Holland fredag måtte nøjes med 1-1. Forsvareren mistede bolden, og det var et lorteøjeblik, siger han.
Jurrien Timber fik fredag eftermiddag chancen fra start, da han sammen med sine hollandske landsholdskammerater gik på banen mod Ecuador ved VM.
Den 21-årige stopper fik dog en uheldig rolle ved Ecuadors 1-1-scoring, han mistede nemlig bolden, og det blev med det samme straffet.
Efterfølgende var han da også hurtig til at påtage sig ansvaret for målet.
- I det øjeblik kom jeg til at drible for længe.
- Vi vidste, de ville være aggressive, og vi vidste, at hvis man dribler, så ville de altid følge med.
- Man må ikke miste bolden på så farligt et sted. Det var et lorteøjeblik, og det er vildt ærgerligt. De var mere aggressive end os, udtaler Timber ifølge Algemeen Dagblad.
Holland og Ecuador er begge på fire point efter to spillerunder. Senegal er lige efter på tre point, mens Qatar er allerede er sikre på at ryge ud efter sidste spillerunde.
Ingen kommentarer
I øjeblikket er der ingen kommentarer til denne artikel. Vær de første til at kommentere.
Skriv kommentar