Europa League
30/10 2020 07:23Tidligere FCN-keeper jubler over Arsenal-debut
Alex Runarsson er stolt over at have fået debut for Arsenal og glæder sig over, at det endte med en sikker 3-0-sejr.
Alex Runarsson er stolt over at have fået debut for Arsenal og glæder sig over, at det endte med en sikker 3-0-sejr.
Europa League Gruppe B
2. runde

FT
ARS

3 - 0

DUN



Mange spærrede øjnene op, da Arsenal i september præsenterede den tidligere FC Nordsjælland-målmand Alex Runarsson, som englænderne havde købt fri af Dijon.
Torsdag fik den 25-årige islænding debut for Arsenal, der slog Dundalk med 3-0 i Europa League, og efter kampen var Runarsson ikke overraskende meget tilfreds.
- Jeg er stolt af at have opnået denne bedrift, og jeg er stolt af holdet, og at vi fik en 3-0-sejr. Alle kampe i Europa er svære, så jeg er virkelig glad.
- Vi er gået ind til gruppen som favoritter, så vi skal sigte efter førstepladsen, men som sagt er alle kampe i Europa svære, og det så vi sidste uge mod Rapid, siger Alex Runarsson til Eurosport.
Alex Runarsson, der spillede i FCN fra 2014 til 2018, har skrevet kontrakt til 2024 i Arsenal.
Ingen kommentarer
I øjeblikket er der ingen kommentarer til denne artikel. Vær de første til at kommentere.
Skriv kommentar