30/1 2023

Rösler efter Hausner-salg: Han vil blive savnet

AGF kommer til at savne Sebastian Hausner, der er skiftet til Göteborg. Cheftræner Uwe Rösler ønsker ham alt det bedste i fremtiden. 

AGF kommer til at savne Sebastian Hausner, der er skiftet til Göteborg. Cheftræner Uwe Rösler ønsker ham alt det bedste i fremtiden. 

Superligaen Mesterskabsspil

23. runde
mandag 17:00

AGF

vs

RAN

Sebastian Hausner er fortid i AGF. 

Forsvarsspilleren er skiftet til svenske Göteborg, og han kommer til at blive savnet i AGF. 

Det fortæller cheftræner Uwe Rösler, som også fortæller mere om grunden til den manglende spilletid i slutningen af hans AGF-ophold. 

- Jeg ønsker Sebastian alt det bedste for fremtiden i Sverige. Sebastian har vist en professionel indstilling gennem hele vores tid sammen i AGF. 

- Han var meget uheldig at brække tåen i begyndelsen af sæsonen, og bagefter var det svært for ham at bryde ind i startopstillingen. 

- Men han har altid støttet sine holdkammerater og trænerstaben, og har vist en stor kærlighed til AGF. Han vil blive savnet af hele klubben og jeg er sikker på, at han vil få en succesfuld tid i Göteborg, siger cheftræner Uwe Rösler.

Hausner har underskrevet en kontrakt med Göteborg, der gælder indtil udgangen af 2026. 

Læs også

AGF sælger Sebastian Hausner til IFK Göteborg

bold.dk afslører: AGF sælger midtbane-talent til Kolding

Andre klubber var uaktuelle for Duelund: Jeg ville kun AGF

Ingen kommentarer

I øjeblikket er der ingen kommentarer til denne artikel. Vær de første til at kommentere.

Skriv kommentar

Seneste nyheder

0