17/1 2022

Randers løber risiko: Skal være yderst uheldige

Der er trådt nye corona-restriktioner i kraft i Tyrkiet, der kan ende med sende Randers FC ud i en omgang corona-kaos, hvis en af deres spillere testes positiv på holdets træningslejr. - Vi skal være yderst uheldige, siger klubbens sportsdirektør.

Der er trådt nye corona-restriktioner i kraft i Tyrkiet, der kan ende med sende Randers FC ud i en omgang corona-kaos, hvis en af deres spillere testes positiv på holdets træningslejr. - Vi skal være yderst uheldige, siger klubbens sportsdirektør.

Flere hold i Danmark har valgt at aflyse eller at flytte den træningslejr, der er nærmest obligatorisk i opstartsfasen til foråret.

I Randers regner de dog kraftigt med at tage til Tyrkiet på en træningslejr, der finder sted i februar i Belek.

Grundet den høje smitte rundt om i verden har flere lande indført stramme corona-restriktioner, og Tyrkiet er ingen undtagelse. Således kan personer ved indflyvning til landet blive tilfældigt udvalgt til en PCR-test, og skulle den være positiv, skal personen og dens nærkontakter i 14 dages isolation.

De skærpede regler til trods agter Hestene stadig at drage på træningslejr. Klubben har nemlig nogen fine forudsætninger for at inddæmme potentiel smitte hjemmefra, så det ville være decideret utur, om en spiller skulle testes positiv.

- Vi er bekendt med risikoen, men vi tester lige inden, at vi tager afsted, så det vil undre mig meget, hvis vi kan blive testet positive i lufthavnen. Vi skal i hvert fald være yderst uheldige, fastslår Randers' sportsdirektør Søren Pedersen til Randers Amts Avis.

Søren Pedersen fortæller yderligere, at klubben er god til at lave en lukket boble, der skal mindske risikoen for smitte i truppen, men at den naturligvis følger corona-situationen nøje i disse uger.

Randers' første Superliga-kamp dette forår bliver den 21. februar, hvor kronjyderne tager mod Viborg.

Læs også

SønderjyskE aflyser træningslejr i Tyrkiet

Hobro aflyser træningslejr i Spanien

Superliga-klubber skal på træningslejr sydpå

2 kommentarer

Gå til forum

Seneste nyheder

0