26/6 2022

Man Utd-chef om fornyelser: Pengene mangler

Manchester United står overfor en plan om at en stadionfornyelse af Old Trafford, men klubbens administrerende direktør Richard Arnold har erkendt, at klubben skal låne pengene, og derved risikerer klubben at få en gæld på op mod ni milliarder kroner (én milliard pund).

Manchester United står overfor en plan om at en stadionfornyelse af Old Trafford, men klubbens administrerende direktør Richard Arnold har erkendt, at klubben skal låne pengene, og derved risikerer klubben at få en gæld på op mod ni milliarder kroner (én milliard pund).

Den økonomiske situation i Manchester United er ikke opløftende for klubbens fans, som længe har udtrykt stor utilfredshed med Glazer-familiens forvaltning af klubbens økonomi og brand.

Klubben står lige nu overfor en stadionrenovation, og da der ikke er penge på bundlinjen til at forny Old Traffords Sir Bobby Charlton Stand eller opgraderingen af Carrington træningsanlægget, vil pengene skulle findes udefra.

Derved risikerer klubben at øge sin eksisterende gæld markant, således at den kommer op på syv cifre i pund og vil lyde på i omegnen af ni milliarder kroner. Det skriver The Mirror.

Fra administrerende direktør Richard Arnold lød det således i sidste uge.

- For at sikre fremtiden og investere i et nyt stadion og et træningsanlæg, som er 'det nyeste og det bedste', er vi nødt til at gøre noget. Vi er nødt til at få investorer ind.

- Det er jeg nødt til, for at gøre hvad jeg vil med klubben. Jeg skal bruge flere penge, for ingen klub i verden har pengene til at bygge et nyt stadion. Enten låner man, eller også investerer man.

- Pengene er nødt til at komme et sted fra.

Alternativt spekuleres der i, at Manchester United vil kunne gøre som Barcelona og sælge navnerettigheder til stadion. Det ville imidlertid være et kontroversielt træk fra The Red Devils blandt den mere konservative del af fanskaren.

Læs også

Medie: United-fans planlægger ejer-protest

Høring i Greenwood-sag: Kaution skal afgøres

18 kommentarer

Gå til forum

Seneste nyheder

0