17/1 2022

Lindelöf om Elanga: Stor fremtid i vente

19-årige Anthony Elanga er ved at skabe sig et lovende navn på Old Trafford, og hans landsmand i forsvaret Victor Lindelof mener, at stortalentet går en stor fremtid i møde, hvis han vedbliver at arbejde hårdt.

19-årige Anthony Elanga er ved at skabe sig et lovende navn på Old Trafford, og hans landsmand i forsvaret Victor Lindelof mener, at stortalentet går en stor fremtid i møde, hvis han vedbliver at arbejde hårdt.

Anthony Elanga startede inde for Manchester United i lørdagens Premier League-opgør mod Aston Villa.

Den svenske kantspillers indsats høstede roser fra såvel manager Ralf Rangnick og Bruno Fernandes efter kampen, og nu er Elangas landsmand, Victor Lindelöf, også ude med roser til den 19-årige offensivspiller.

- Han er et stort talent, og jeg er meget glad på hans vegne over, at han får flere og flere minutter for klubben. Han er en ung spiller, der kommer her hver dag med ønsket om virkelig at ville forbedre sit spil, udtaler Lindelöf til klubbens hjemmeside.

Og Lindelöf er sikker på, at der er noget stort i vente for Elanga, hvis han fortsætter med sin attitude.

- Hvis Elanga fortsætter med at gøre det, han gør lige i øjeblikket, tror jeg, han har en fantastisk fremtid foran sig. Det handler om for ham at forblive ydmyg og blive ved med at arbejde hårdt, sluttede Lindelöf.

Elanga er et produkt af klubbens egen talentudvikling og har indtil videre nået otte kampe og et mål for førsteholdets.

Læs også

United forlænger med svensk stortalent

Elanga ikke med Sverige på tur: United afslår

Ingen kommentarer

I øjeblikket er der ingen kommentarer til denne artikel. Vær de første til at kommentere.

Skriv kommentar

Seneste nyheder

0