2/3 2021

Laporta: Bartomeu-situation skader klubben

Præsidentkandidat i Barcelona Joan Laporta ærgrer sig over, at klubbens tidligere præsident Josep Maria Bartomeu er blevet anholdt, da sagen skader klubben.

Præsidentkandidat i Barcelona Joan Laporta ærgrer sig over, at klubbens tidligere præsident Josep Maria Bartomeu er blevet anholdt, da sagen skader klubben.

La Liga

36. runde
tirsdag 20:00

LEV

vs

BAR

Barcelonas tidligere præsident Josep Maria Bartomeu og tre af hans nærmeste medarbejdere blev mandag arresteret i forbindelse med en sag, hvor klubben har hyret et selskab til at kritisere blandt andre flere af klubbens spillere på sociale medier.

Kandidat til det ledige præsidentsæde i klubben, Joan Laporta, er kendt for på ingen måde at være enig med Bartomeus ledelse af klubben, men at den tidligere præsident nu er arresteret, er ikke noget, der får Laporta til at juble.

- I forhold til dagens episode, hvor politiet gennemsøgte klubbens kontorer og arresterede klubbens tidligere præsident og en række direktører, vil jeg på vegne af vores kandidatur til præsidentposten sige, at vi har den maksimale respekt for politiets handlinger.

- Det ærgrer os virkelig meget, hvad der sker, for det er enormt skadeligt for klubbens image og omdømme, siger Laporta ifølge Sport.

Der er præsidentvalg i Barcelona på søndag, og Joan Laporta betragtes som favoritten til at vinde.

Læs også

Barcelona tilbyder samarbejde i Bartomeu-sag

Medier: Bartomeu-ledelsen er blevet anholdt

6 kommentarer

Gå til forum

Seneste nyheder

0