Premier League
17/9 2022 16:48Lage: Uacceptabelt at indkassere mål så tidligt
Wolverhampton-manager Bruno Lage har svært ved at acceptere, at sit mandskab allerede efter et minut indkasserede et mål mod Manchester City.
Wolverhampton-manager Bruno Lage har svært ved at acceptere, at sit mandskab allerede efter et minut indkasserede et mål mod Manchester City.
Premier League
8. runde

FT
WOL

0 - 3

MCI




Lørdag skulle Wolverhampton forsøge at få et brugbart resultat mod Manchester City i Premier League. Men allerede i det første minut, blev den opgave besværliggjort, da City kom på måltavlen.
Udeholdet vandt med 3-0, Wolves fik et rødt kort i første halvleg, og hjemmeholdet blev aldrig helt farlige.
Bruno Lage, Wolves-manager, er utilfreds med, at holdet indkasserer mål så tidligt i kampen, siger han efter kampen til BT Sport.
- Det gik ikke bare galt i første halvleg, men fra det første minut. Når et hold som City, der spillede onsdag aften, scorer i det første minut, er det svært at acceptere.
- Det vigtigste er, at selv med de problemer, vi havde i første halvleg, viste holdet personlighed. Vi kom med en god plan, men det er svært, når man har en mand mindre.
Wolves indtager efter nederlaget en 16. plads i Premier League.
Ingen kommentarer
I øjeblikket er der ingen kommentarer til denne artikel. Vær de første til at kommentere.
Skriv kommentar