VM
30/1 2023 06:43Four more years: Australien belønner Arnold
Graham Arnold har forlænget sin kontrakt som australsk landstræner til efter VM i 2026.
Graham Arnold har forlænget sin kontrakt som australsk landstræner til efter VM i 2026.
Australien gjorde det godt til VM i Qatar og sendte Danmark ud, og i de næste fire år vil australiernes landstræner som udgangspunkt også være Graham Arnold.
Parterne er nemlig blevet enige om en ny kontrakt, der gælder til efter VM i 2026, der afholdes i USA, Canada og Mexico.
- Det, som Graham og hele truppen opnåede under de mest udfordrende omstændigheder ved seneste VM, var exceptionelt, og vi er glade for, at vi har sikret ham i yderligere fire år.
- Australsk fodbold er ambitiøs, og vi forventer fortsat fremgang og resultater fra A-landsholdet og ungdomslandsholdene, og igennem vores snakke med Graham i de seneste uger ved vi, at vores tanker om fremtiden for australsk fodbold er ens, siger formand Chris Nikou.
Graham Arnold har stået i spidsen for A-landsholdet siden 2018.
— Subway Socceroos (@Socceroos) January 30, 2023
Ingen kommentarer
I øjeblikket er der ingen kommentarer til denne artikel. Vær de første til at kommentere.
Skriv kommentar