3. division
27/1 2023 10:01FA 2000 opruster: Snupper midt med Brøndby-fortid i Hvidovre
FA 2000 henter 19-årige Louis Peña Christoffersen, der kommer til klubben fra Hvidovre IF. Han har også været en del af Brøndby IF. Elie Mavula er også ny spiller i førsteholdstruppen.
FA 2000 henter 19-årige Louis Peña Christoffersen, der kommer til klubben fra Hvidovre IF. Han har også været en del af Brøndby IF. Elie Mavula er også ny spiller i førsteholdstruppen.
3. divisionsklubben FA 2000 har sikret sig to forstærkninger til strabadserne i foråret.
Frederiksberg-klubben har nemlig fået tilgang af den 19-årige midtbanespiller Louis Peña Christoffersen fra Hvidovre IF samt den 21-årige Elie Mavula, der er back.
Vil du se fodbold live på bold.dk?
bold.dk arbejder på at sende alle kampe live fra den danske 2. og 3. division gratis for alle vores brugere.
Har du interesse i at se divisionsfodbold live på bold.dk?
Indtast din mail, og få besked, når vi er klar til kamp.
Vi behandler dine personlige oplysninger i overensstemmelse med vores persondatapolitik
Mavula har været en del af HIK og Vanløse, men han har været skadet i længere tid. Christoffersen har blandt andet en fortid i Brøndby.
Klub- og sportschef Mads Agner Veng glæder sig over tilgangene.
- Det er to dygtige spillere, vi har tilknyttet. Elie Mavula har et spændende potentiale på venstrebacken med en stærk fysisk pakke defensivt og en skræmmende topfart offensivt.
- Ved at bruge det næste halve år på at bringe ham i form, både i træning og kamp, så står vi forhåbentlig med en rigtig spændende case og en stærk konkurrence på pladsen, siger Mads Agner Veng til klubbens hjemmeside og tilføjer.
- Louis Peña Christoffersen er et bekendtskab vi har fået præsenteret via en god dialog med Hvidovre IF. Han har et stort løbepensum, og det er tydeligt for os alle, at han har en god grundpakke.
- Nu drejer det sig om, at han skal etablere sig i et seniormiljø og her tror vi på ham. Med de to seneste tilføjelser har vi formået at skabe en god trupbalance med garderinger til alle pladser.
FA 2000 er nummer tre i 3. division.
Ingen kommentarer
I øjeblikket er der ingen kommentarer til denne artikel. Vær de første til at kommentere.
Skriv kommentar