Danmark
19/1 2021 16:03Aarhus Fremad får Vejle-keeper permanent
Aarhus Fremad-målmand Thomas Hagelskjær fortsætter i klubben frem til sommeren 2022, meddeler klubben.
Aarhus Fremad-målmand Thomas Hagelskjær fortsætter i klubben frem til sommeren 2022, meddeler klubben.
Aarhus Fremad har i denne sæson lejet målmanden Thomas Hagelskjær i Vejle Boldklub, og ham får klubben glæde af fremover også.
2. divisionsklubben meddeler således, at Hagelskjær har underskrevet en aftale, der løber frem til sommeren 2022, når hans kontrakt med Vejle udløber til sommer.
- Jeg er glad for at få fremtiden på plads. Nu har jeg været her i lidt over et halvt år, og det har været alt, hvad jeg har håbet på og så lidt mere til. Det er også derfor, jeg gerne vil blive her, siger Hagelskjær til klubbens hjemmeside.
- Jeg kan se mig selv udvikle mig i det her miljø, samtidigt med at jeg synes, det er fedt at komme til træning og fedt at spille kampe her. Det har givet sig selv, at Fremad er det, jeg vil.
25-årige Hagelskjær har spillet 12 kampe for Aarhus Fremad.
7 kommentarer
Der skal lyde et stort tillykke til Vejle
Det lyder som en god løsning for begge parter. God vind, Thomas
Og tillykke til Hagelskjær. Meget sympatisk og fortjener fast spilletid.
Et farvel til det der virkede som en fin fyr.. Han vil dog for altid blive husket i Vejle for den kæmpe fadæse han lavede i overtiden mod Esbjerg, der kostede målet der sendte Vejle i den svære nedrykningsgruppe.